Najważniejsze to zjeść, najlepiej szybko, cokolwiek. Nie ważne jaki skład, nieważne czy organizm wyciągnie z tego cokolwiek dobrego. Jakiekolwiek makro czy mikro. Nieistotne czy zjedzone siedząc czy biegnąc.Nie ważne która godzina, kiedy był ostatni posiłe. Bez sztućców prosto z paczki.
Chaos. Chaos żywieniowy – tak można opisać niespecyficzne zaburzenie odżywiania zwanego anarchią żywieniową.
Charakterystyka Anarchisty żywieniowego
Osoba, która żyje w anarchii żywieniowej nie jest w stanie zorganizować sobie systemu żywieniowego. Nie chodzi tu o pojedyncze unikanie posiłków, czy dezorganizacje czasową. W każdym razie nie tylko o to. Anarchista zazwyczaj omija główne posiłki skupiając się na przekąskach jedzonych szybko i w małych porcjach. Często za taką przekąskę służą półprodukty jedzone wprost z opakowania typu zupki chińskie, gotowe dania do podgrzania lub zalania wrzątkiem. Słodycze i „słone małe co nieco”. Ponieważ posiłki te nie są bogate w składniki odżywcze głód szybko powraca – a „anarchista” zaspokaja go kolejną „przegryzką”. W rezultacie je często, mało i bezwartościowo. Powstaje błędne koło.
Istotny fakt dotyczy tego, że nawet mając czas i produkty potrzebne do skomponowania pełnowartościowego posiłku – zostanie wybrana ta szybsza, wygodniejsza dla niego forma. Anarchia żywieniowa może dotyczyć osób o właściwej masie ciała, ale też osób z nadwagą czy niedowagą. Jest to zależne od długości stosowania takiego trybu żywieniowego, od punktu wyjściowego oraz od innych czynników.
Skutki Anarchicznego sposobu odżywiania:
- niedożywienie organizmu,
- nadwaga/otyłość – oraz konsekwencje związane z tym np.: cukrzyca, miażdżyca
- anoreksja
- gorsze samopoczucie w tym: anemia, zmęczenie, apatia, senność, kłopoty z koncentracją, brak energii
- depresja
- Przyczyny:
Za główną przyczynę występowania tego zaburzenia uważa się bardzo szybki tryb życia w obecnych czasach. Anarchia żywieniowa może być powiązana z innymi zaburzeniami odżywiania. Może być też zarówno przyczyną, jak i skutkiem innych chorób związanych z psychicznym stanem zdrowotnym.
Leczenie:
Chociaż nazwa wskazywałaby pracę nad zmianami żywieniowymi to pacjenci z tym zaburzeniem powinni znajdować się pod stałą kontrolą lekarza psychiatry/ psychologa. Podjęcie pracy z dietetykiem będzie skuteczniejsze po uporządkowaniu spraw- które przyczyniły się do chaosu.