Dieta IF (Intermittent fasting)

Jest to model żywieniowy, który łączy w sobie moment „okna żywieniowego” oraz moment postu.

Opcje do wyboru:

TRF (time-restricted feeding) to posty rozdzielane okresem przyjmowania posiłków. TRF należy stosować codziennie bez wyjątków. Zazwyczaj zaczyna się od podziału 14/10 – 14 godzin postu, po czym 10-godzinne okno żywieniowe, w którym można jeść. Na początek takie zestawienie jest idealne, bo oznacza, że gdy na przykład zjemy ostatni posiłek o 20, to na śniadanie powinniśmy się zdecydować 14 godzin później, czyli w tym przypadku o 10 rano. W międzyczasie rzecz jasna możemy przyjmować płyny, ale raczej te mało kaloryczne, bez wysokiej zawartości cukru czy tłuszczu. Im dłużej stosujemy dietę IF w postaci TRF, tym bardziej okresy niejedzenia możemy wydłużać. Najczęściej przyjmuje się proporcję 16 godzin postu / 8 godzin okna żywieniowego, a najbardziej zaprawieni w bojach mogą nawet zdecydować się na proporcje 18/6 czy 20/4. Początkowo jednak nie należy przesadzać z najbardziej restrykcyjnym wariantem TRF.

ADF (alternate day fasting) to również posty rozdzielane okresem przyjmowania posiłków, ale stosowane w dobowym wymiarze czasowym. W praktyce oznacza to, przez całą dobę przyjmujemy ok. 20-25% dziennego zapotrzebowania na kalorie, po czym przez kolejną dobę (lub dwie) jemy bez przeszkód. Warto podkreślić, że okres postu w modelu ADF nie oznacza, że nic nie jemy i przyjmujemy wyłącznie płyny. Po prostu jemy zdecydowanie mniej, ale z pewnością nie głodujemy. I tak początkujący mogą zdecydować się na proporcję 2/1 (dwa dni w tygodniu jemy normalnie, jeden pościmy, cykl powtarzamy), natomiast bardziej zaawansowani mogą zdecydować się na 1/1 (dzień diety przedzielony dniem jedzenia).

Podstawowym i najbardziej popularnym modelem jest model 8/16, co oznacza, że przez 8 godzin można przyjmować pokarm, a przez pozostałych 16 godzin należy pić tylko płyny nie zawierające kalorii.

Ogólne zasady postu przerywanego

  1. Pilnuj okna żywieniowego – posiłki oraz napoje słodzone, spożywaj w trakcie 8 godzinnego okna żywieniowego.
  2. Zadbaj o konekwencję w momencie postu.
  3. Wybieraj pełnowartościowe produkty.
  4. Dopasuj okno do swojego trybu dnia.