Psychodietetyk to połączenie dietetyka i psychologa, czyli kogoś, kto nie tylko rozpisze dietę i doradzi, jak jeść, ale też pomoże uporać się z problemami natury psychicznej, które dokuczają pacjentowi i przeszkadzają nawiązać zdrową relację z jedzeniem.
Jednym z zadań psychodietetyka jest znalezienie przyczyny problemów związanych z (nie)prawidłową masą ciała oraz diagnozą poza żywieniowych aspektów nadwagi lub niedowagi.

Na czym polega praca z psychodietetykiem?

Poza przeprowadzeniem wywiadu żywieniowego i zdrowotnego nie ma stałego i identycznego procesu konsultacji psychodietetycznej.
To jak będzie wyglądało nasze spotkanie, jest zależne od powodu, dla którego się spotkaliśmy. Być może masz problem z kompulsywnym objadaniem, może stresuje Cię myśl, że przytyjesz, a może próbowałeś (aś) różnych diet i coś zawsze stoi na przeszkodzie osiągnięcia zamierzonego celu?
Psychodietetyk pomoże znaleźć przyczynę niepowodzeń związanych z podejściem do odżywiania.

Ważne:

Psychodietetyk nie jest psychologiem czy psychoterapeutą.
Jednak jest on najlepszym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z problemami żywieniowymi, barkiem akceptacji swojego ciała, czy mają fiksację na punkcie żywienia.
Praca psychodietetyka to motywowanie, wsparcie oraz edukacja, która pomaga osiągnąć wyznaczony cel, którym nie zawsze jest waga, a akceptacja swojego wyglądu czy odnalezienie bilansu między zdrowym odżywianiem a komfortem psychicznym.

Planujesz umówić się na konsultację psychodietetyczną?