To jak będzie wyglądało Twoje ciało po ciąży zależne jest od różnych elementów. Ogromny wpływ na kształtowanie sylwetki ma oczywiście dieta i aktywność fizyczna. Jednak to nie tylko te czynniki wpływają na wagę. Znaczenie mają również: wcześniejszy tryb życia, wiek, w jakim kobieta urodziła, liczba przebytych ciąż, predyspozycje genetyczne, choroby przebyte + choroby obecne w tym problemy hormonalne, poziom stresu, stan emocjonalny, czas, który poświęcasz na regeneracje/wypoczynek, sen.
„Kiedy wrócę do swojej wagi/figury sprzed ciąży?” – zastanawia się każda młoda mama. A ja pytam:
Skąd potrzeba zmiany?
To wcale nie takie oczywiste, bo przecież…skąd to przekonanie, że waga sprzed ciąży jest jedyną słuszną wagą? Zanim podejmiesz decyzję o wprowadzeniu restrykcyjnych zasad żywieniowych czy fizycznych zapytaj samą siebie:
- z czego wynika Twoja potrzeba zmiany sylwetki?
– Czy jest to kwestia zdrowotna? – Jeśli tak, to pamiętaj warto skorzystać z pomocy specjalisty lub pod jego okiem,
– Czy chcesz nosić inny rozmiar ciuchów bo czujesz różnicę w ciele, czy może przyzwyczaiłaś się do innej cyferki na metce?
– Czy naprawdę potrzebujesz wyglądać w tym momencie inaczej? Np. Być szczuplejsza. Dlaczego?
– Czy to TY chce zmienić swoje ciało, czy może sugerujesz się opinią osób?
– Czy nie jesteś przytłoczona informacjami medialnymi o innych mamach, które olśniewają wyglądem 2 tygodnie po porodzie? (chyba wiesz, że to tylko obrazek?)
– Czy masz na to teraz siłę? Czas? Ochotę? Zastanów się, na jakim poziomie jesteś w stanie zaangażować się w zmiany?
Nabierz dystansu.
Czasem jesteśmy w sytuacji, w której z różnych przyczyn nie możemy podjąć dalszych kroków w działaniu. A może nie przynoszą one oczekiwanych efektów? Twój organizm wziął sobie wolne albo potrzebuje czasu na adaptacje w nowej dla niego sytuacji. Wykorzystaj to na pracę ze swoimi przekonaniami i spróbuj zastosować dyfuzję.
Dyfuzja ( odwrotność fuzji, czyli utożsamiania się) z przekonaniem – metoda ma na celu zdystansowanie się do przekonania, rozpoznanie, że myśl jest jedynie słowami, to my im nadajemy znaczenie |
- Wybierz jakąś myśl, która Cię uwiera w tym momencie Przykładowo : ważę za dużo.
2. Sprawdź, czy możesz dokonać fuzji z tą myślą – przez 10 sek. Zweryfikuj czy jesteś w stanie całkowicie uwierzyć w tę myśl.
3. Po cichu powtórz tę myśl, ale poprzedzoną frazą: ”Mam taką myśl, że … ważę za dużo.
4. Teraz powtórz tę myśl ponownie, nieco wydłuż frazę wprowadzającą „ Zauważyłam, że mam taką myśl, że …ważę za dużo.
Celem tego zadania jest wytworzenie swego rodzaju dystansu wobec przytłaczających myśli. Oderwanie się od niej dzięki spostrzeżeniu, że nie jesteś swoją myślą. Przytłaczające myśli, nacechowane negatywnymi opiniami na swój własny temat nie wniosą nic do Twojego życia oprócz złego samopoczucia.
Podsumowanie:
Podsumowując i odpowiadając na pytanie: kiedy wrócisz do swojej sylwetki sprzed ciąży?
Chciałabym odpowiedzieć przewrotnie: nie myśl o celu a o kierunku.
Kierunkiem może być poprawa zdrowia, dobre samopoczucie, akceptacja swojego ciała, zbilansowane odżywianie, systematyczna aktywność fizyczna. Natomiast cel niech będzie skutkiem Twoich działań.
Droga mamo – dla tego małego człowieka jesteś najpiękniejsza na świecie!
Zrobiłaś kawał dobrej roboty i Twoje ciało zasługuje na wielkie brawa za współpracę. Wszystkie ślady, które teraz nosi są pamiątką po tym wyjątkowym czasie. Czy te pamiątki są ładne?
Być może teraz powiesz, że – nie.
Życzę Ci więc, żebyś tak jak ja spojrzała kiedyś w lustro na swoje rozstępy po ciąży i stwierdziła – wow, paski jak u tygrysa! Uśmiechneła i się i pogłaskała je.